tomasz sudol
Student
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 23:00, 13 Sty 2008 Temat postu: "Między Wschodem i Zachodem. Ikony ze Słowacji" |
|
|
Cytat: | Gromadzona od końca XIX w. kolekcja ikon znajdująca się w zbiorach Muzeum Szariskiego w Barejowie należy do najcenniejszych i najciekawszych w Europie Środkowej.
Wschodnie tereny Słowacji przez wieki były obszarem mieszania się różnych kultur. Docierały tu wpływy tradycji chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Dlatego też w Bardejowie i regionie Szarisz znajduje się wiele kościołów związanych z kulturą zachodniej Europy, ale także wiele drewnianych cerkwi związanych z tradycją wschodnią. Połączenie tych dwóch nurtów chrześcijaństwa jakie nastąpiło po Unii Brzeskiej (1596) i Użhorodzkiej (1646) i powstanie Kościoła unickiego (greckokatolickiego) miało wyraźny wpływ sztukę sakralną, w tym także na ikony, które są symbolicznymi obrazami przedstawiającymi boską ideę, a nie rzeczywistość.
Kolekcja ikon stanowi świadectwo bogatej kultury mieszkańców regionu Szariszu i wschodniej Słowacji. Określani jako Rusini, Rusnaki, Łemkowie albo Ukraińcy stanowią niezwykły konglomerat etniczny i wyznaniowy, na którego ukształtowanie wpływ miało przenikanie się tradycji chrześcijaństwa Wschodniego i Zachodniego. Zasadnicze znaczenie na formowanie się kultury tej ludności miał Kościół greckokatolicki. Jej przejawem jest sakralna architektura drewniana, przepięknie wpisująca się w krajobraz tych ziem, oraz ikony, które stanowią najistotniejszy element wyposażenia cerkwi. Ikona, której nazwa pochodzi od greckiego słowa eikón oznaczającego obraz, nie jest tylko elementem dekoracyjnym świątyń. Jest emanacją rzeczywistości transcendentalnej, uosobieniem przedstawionych na niej osób boskich i świętych.
Najstarsze ikony prezentowane na wystawie pochodzą z XV-XVI w., powstały pod wpływem klasztornych pracowni ikonopisarstwa w Przemyślu i Lwowie. Reprezentują tradycyjny kanon w przedstawianiu postaci, symbolikę oraz perspektywę hieratyczną. Od XVII w. w ikonach wyraźnie widoczne są wpływy „łacińskie”, które były następstwem unii kościelnej. Doszło wówczas do rozluźnienia kanonu, co wzbogaciło ich walor artystyczny. Stopniowo zaczął zmieniać się także pierwotny charakter ikon, które stawały się obrazami religijnymi w duchu sztuki zachodniej. Pomimo tych zmian zachowały wysoką wartość kulturową i historyczną, stanowiąc nieodłączny element rozwoju ikonopisarstwa na całym obszarze Karpat.
Prezentacji ikon w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie towarzyszy przygotowana przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Žilinie na Słowacji ekspozycja Sakralna architektura drewniana w Europie Środkowej. Przepiękne zdjęcia są nie tylko dokumentacją drewnianych cerkiewek i wspaniałych krajobrazów wschodniej Słowacji, ale i drewnianych kościółków krajów sąsiednich, m.in. Polski, Ukrainy.
Wystawa „Między Wschodem i Zachodem. Ikony ze Słowacji” została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Muzeum Szariskie w Barejowie ( Słowacja).
Frantisek Gutek, Marek Zalewski
Kurator wystawy w PMA: mgr Marek Zalewski
Państwowe Muzeum Archeologiczne, ul. Długa 52
Rezerwacja grup szkolnych: Dział Wystaw i Popularyzacji tel (22).831-15-37
Wystawa czynna:
wtorek-czwartek 9-16, piątek 11-18, niedziela 10-16
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł. |
Wystawe ogladac mozna od: 2008-01-10 do: 2008-02-15.
Zrodlo: [link widoczny dla zalogowanych]
Ostatnio zmieniony przez tomasz sudol dnia Nie 23:04, 13 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|