Fryderyk
Student
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: La Grande Chartreuse
|
Wysłany: Wto 9:59, 19 Sie 2008 Temat postu: zmarła prof. Anna Świderkówna |
|
|
RIP
Cytat: | W sobotę, 16 sierpnia, w Warszawie zmarła prof. Anna Świderkówna - wybitna znawczyni kultury antycznej, zwłaszcza Starego i Nowego Testamentu.
Prof. Anna Świderkówna urodziła się w 1925 roku. Była wybitnym znawcą tematyki biblijnej, historykiem literatury, tłumaczką, papirologiem, autorką wielu książek popularyzujących i przybliżających Biblię, m.in. cyklu "Prawie wszystko o Biblii", "Rozmów o Biblii", "Nie tylko o Biblii".
Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Po kapitulacji była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia filologii klasycznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1949 roku. Od 1946 roku była asystentką prof. Jerzego Manteuffla - pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1957 roku przebywała na stypendium rządu francuskiego w Instytucie Papirologii paryskiej Sorbony. Od 1962 do 1991 była kierownikiem Katedry Papirologii na UW. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na międzynarodowych konferencjach i sympozjach poświęconych historii literatury i kultury antycznej.
Jej najważniejsze publikacje naukowe to m.in.: "W państwie Apolloniosa" (1959), "Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku" (1959), "Hellada królów" (1969), "Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta" (1974), "Siedem Kleopatr" (1978), "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" (1983), "Bogowie zeszli z Olimpu" (1991). Była redaktorką "Słownika pisarzy antycznych", autorką licznych przekładów z łaciny i greki. W późniejszym okresie zajęła się Biblią. Poświęciła jej wiele książek i publikacji, najbardziej znane z nich to cykl "Rozmowy o Biblii". Jak podkreślali znawcy, łączyła w nich naukową precyzję z przystępnością. Trzy tomy tego cyklu sprzedano w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.
"Czytanie Biblii dla współczesnego człowieka jest bardzo trudne. Poznajemy Biblię tłumaczoną, nie znamy świata, w którym Pismo się narodziło. Moim celem jest ułatwianie spotkania z Pismem zarówno ludziom wierzącym, jak i niewierzącym. Czasem wierzący myślą, że znają zwłaszcza Nowy Testament i rozumieją wszystko, co jest w nim napisane, a to często nie jest prawda. W moich książkach i wykładach staram się wytłumaczyć świat zapisany w Biblii. Tym, którzy wierzą, pokazać, w co wierzą, a niewierzącym powiedzieć coś o tym, w co wierzą ci, którzy wierzą, i to w taki sposób, żebyśmy mogli się wzajemnie zrozumieć" - mówiła Świderkówna w 2002 r.
"Można powiedzieć, że zwłaszcza w naszych czasach, znajomość nie tylko Pisma Świetego, ale także świata biblijnego jest nieporównanie gorsza niż dawniej, gdy ludzie jednak uczyli się historii starożytnej, a przynajmniej mężczyźni - także greki i hebrajskiego, co im otwierało dostęp do tekstów oryginalnych. Ten brak znajomości obejmuje też ludzi wierzących, tych, co się przyznają do katolicyzmu. Tak więc najbardziej potrzebna jest choćby elementarna znajomość starożytnego świata" - tłumaczyła autorka. |
pdkr. moje
[link widoczny dla zalogowanych]
Czy ktoś czytał książki śp. pani profesor? Ja dawno temu czytałem "Rozmowy o Biblii" i pamiętam, że była to wciągająca lektura, rzeczywiście odsłaniająca nową interpretację tekstów z pomocą znajomości realiów świata biblijnego. Takie postępowanie wydaje mi się wzorem badania źródeł - odkrywania znaczenia, jakie chcieli nadać ich autorzy, a nie jakie my chcemy dopasować do nich dzisiaj. Biblia jest tu wyjatkowo wyrazistym przykładem, bo wiele osób i środowisk powołuje sie na nią - często bez zainteresowania jej oryginalym znaczeniem.
Warte przypomnienia jest też poświęcenie pani profesor. Pamiętam, że wejście na katedrę było dla niej dużym wysiłkiem i często potrzebowała pomocy asystenta, a mimo to była bardzo aktywna w przekazywaiu innym wiedzy.
Ostatnio zmieniony przez Fryderyk dnia Wto 10:02, 19 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|